Polecamy

Reklama
Reklama

kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
25 Stycznia 2015
Światowy Dzień Środków Masowego
Przekazu
Imieniny obchodzą
Miłosz, Miłowan, Miłowit, Paweł,
Tatiana, Tacjanna

Do końca roku zostało 341 dni.
Zodiak: Wodnik
Strona główna Sieradz Wiadomości Sieradz: Inwestycje 2012
Reklama
Sieradz: Inwestycje 2012 PDF Drukuj Email
Autor: Michał Sitarek   
poniedziałek, 16 stycznia 2012 18:01

Choć niemal z każdej strony słychać informacje o kryzysie, cięciach inwestycji w budżetach samorządowych i kłopotach przedsiębiorstw, 2012 r. w Sieradzu pod względem inwestycyjnym zapowiada się niezwykle ciekawie. Zestawiliśmy najciekawsze i najważniejsze inwestycje planowane na ten rok.

Z całą pewnością 2012 r. będzie rokiem budowy drogi ekspresowej S8 i centrum dystrybucyjnego na  „górce woźnickiej”. Z perspektywy rozwoju Sieradza, to najważniejsze inwestycje. Pierwsza sprawi, że w ciągu dwóch lat miasto i region zyska wreszcie dogodne połączenie komunikacyjne, co przy położeniu w centrum Polski, może przełożyć się na zainteresowanie Sieradzem przez inwestorów. Zresztą najlepiej to widać właśnie po centrum dystrybucyjnym Jeormino Martins Dystrybucja, które lokalizację na „górce woźnickiej” wybrało głównie z powodu sąsiedztwa drogi dojazdowej do węzła „Sieradz Wschód”. Wprawdzie inwestor nie podaje, ile będzie kosztowało postawienie centrum (dla JMD buduje je firma Budimex), ale realizacja ta, jak na warunki sieradzkie, będzie spektakularna. Nie dość, że zatrudnienie w centrum znajdzie 300 osób, to jego powierzchnia wyniesie 28 tys. m kw. - Cieszę się, że JMD zainwestuje w Sieradzu, bo to może być przysłowiowa kula śniegowa, która przyciągnie do nas innych inwestorów – mówi Jacek Walczak, prezydent Sieradza. Ci nowi inwestorzy już pukają do drzwi magistratu, bo jak zdradził prezydent, 15 grudnia do urzędu wpłynęła oferta od kolejnej firmy, która na „górce woźnickiej” chciałaby postawić centrum spedycyjne. – Nazwy inwestora na razie nie chcę zdradzać, ale przedstawili bardzo konkretny plan. Centrum, nie tak duże jak to JMD, chcieliby postawić w ciągu dwóch lat – wyjawia Jacek Walczak.
O ile JMD nie chce zdradzić kwoty, za jaką zbuduje swoje centrum w Sieradzu, to wiemy ile będzie kosztować S8. 110 km tej drogi, które przebiegnie przez województwo łódzkie, pochłonie oszałamiającą kwotę 5,5 mld zł, z czego same tylko odcinki tej trasy, przebiegające najbliżej Sieradza, kosztować będą 2,9 mld zł.
S8 to jednak nie jedyna drogowa inwestycja, która rozpocznie się w 2012 r. Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w ramach projektu rewitalizacji w tym roku chcą rozpocząć modernizację dziesięciu ulic: Ogrodowej, Krótkiej, Dominikańskiej, Sukienniczej, Szewskiej, Rybnej, części Zamkowej (Miasto) oraz Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ul. Krótkiej), Warszawską, Warcką oraz Kolegiacką (Powiat).  
Miasto już raz przetarg na swoją część ulic ogłaszało, ale zakończył się on niepowodzeniem. Do przetargu zgłosiło się pięć firm, a ich oferty oscylowały od siedmiu do 11 mln zł. – W naszym budżecie przygotowaliśmy na modernizację ulic wokół starówki pięć milionów złotych – wyjaśnia Cezary Szydło, wiceprezydent Sieradza.
Drugi przetarg na te ulice powinien zakończyć się już sukcesem, bo koniec inwestycji przeciągnięty został do stycznia 2013 r. Brakujących środków Miasto może więc poszukać w przyszłorocznym budżecie. W przypadku dróg powiatowych, na ten cel w budżecie na 2012 r. zapisane jest 1,7 mln zł. Suma ta ma być pokryta w całości z pożyczki.
Z inwestycji drogowych nie wolno również zapomnieć o remoncie ul. 1 Maja. Modernizacja ta ma rozpocząć się wiosną i potrwać do 2013 r. Jej całkowity koszt Urząd Marszałkowski w Łodzi szacuje na 12 mln zł (szerzej na ten temat s. 4). Nie wiadomo zaś, czy modernizacji doczeka się ul. POW, którą administruje GDDKiA (o sprawie czytaj s. 7).
Modernizacja ul. 1 Maja, to nie jedyna inwestycja łódzkiego UM w Sieradzu. Jak wyjaśnia Dorota Ryl, wicemarszałek województwa, już w tej chwili trwają prace remontowe w budynkach przy ul. 3 Maja i ul. Tuwima. – Za ok. 1,2 mln adaptujemy budynek przy ul. 3 Maja na potrzeby Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku w budynku przy ul. Tuwima, czyli dotychczasowej siedzibie WODN, ulokujemy zaś nasze archiwum marszałkowskie – tłumaczy Dorota Ryl.
W tym roku rozpocznie się też wreszcie dawno wyczekiwany remont dworca PKP w Sieradzu. – Prace na dworcu będą prowadzone w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – wyjaśnia Marcin Dyguda z działu technicznego PKP S.A. OGN w Łodzi. Obejmą one kompleksową modernizację i poprawienie estetyki budynku, a także zapewnienie jego lepszej funkcjonalności. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Zamontowany zostanie także system monitoringu. Remont obejmie też parking przy dworcu. W remoncie dworca i nowym zagospodarowaniu jego okolic udział weźmie najprawdopodobniej także Urząd Miasta w Sieradzu, który wyraził chęć współpracy, zobowiązując się tym samym do pokrycia kosztów remontu części podjazdu pod dworzec kolejowy oraz zagospodarowania terenu zielonego znajdującego się na terenie miejskim.
PKP prowadzi już za to remont mostu kolejowego, który potrwa do końca 2012 roku. Realizuje go firma „Polwar” z Gdańska, na zlecenie Centrum Realizacji Inwestycji w Poznaniu. – Jest to kompleksowy remont kładki i torowiska. Będziemy też uzupełniać ubytki w podporach i malować przęsła – mówi Jacek Trzmiel, naczelnik Działu Nawierzchni i Obiektów Inżynieryjnych Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim. Przez ten czas przejazd pod mostem będzie zamknięty. Do końca grudnia 2012 roku, czyli do zakończenia remontu, przejazd nie będzie zamykany. Ruch pociągów będzie się odbywał jednym torem, podczas gdy drugi będzie w remoncie.
Miasto w swoim tegorocznym budżecie ma również zaplanowane środki na remont kamienic. W tych przy ul. Dominikańskiej 5 i Kolegiackiej 3 prace już trwają. Wkrótce zaś ma być ogłoszony przetarg na remont kamienicy przy ul. Wodnej 3. Wszystko to w ramach projektu rewitalizacji, w którym w tym roku zaplanowane jest również rozpoczęcie odtworzenia starorzecza Żegliny. Przewidziane na ten cel środki w 2012 r. to 3,1 mln zł. Zadania te objęte są jednak wnioskiem o dofinansowanie z EFRR. Miasto może więc liczyć na dotację w wysokości 7 mln zł.
Ponadto Miasto w tym roku planuje: adaptację budynku po SP 7 na mieszkania komunalne (300 tys. zł); remont elewacji SP 1 (578 tys. zł); modernizację części wału przy Żeglinie (100 tys. zł); dalszą rozbudowę parku na osiedlu Klonowym (ławeczki, alejki, itp.; 200 tys. zł); przygotowanie dokumentacji projektowej na zachodnią obwodnicę Sieradza (150 tys. zł); modernizacja oświetlenia na kolejnych ulicach, m.in. ul. Armii Krajowej (100 tys. zł); budowę kanalizacji (2 mln zł); stworzenie Systemu Informacji Miejskiej (50 tys. zł) czy kontynuację modernizacji stanicy kajakowej nad rzeką Warta (950 tys. zł). W tym roku Miasto odda do użytku także kolejne boisko typu „Orlik” przy SP 10 (1,6 mln zł, inwestycja z 2011 r.).
Powiat, poza wspomnianymi już drogami, zainwestuje głównie, w trwającą już rozbudowę budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Dominikańskiej (1,2 mln zł), a także planuje: przebudowę Powiatowej Biblioteki Publicznej (500 tys. zł); budowę wiaty w bazie Powiatowego Zarządu Dróg przy ul. Podzamcze (500 tys. zł); termomodernizację budynku Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego (500 tys. zł); remont hali przy II LO w Sieradzu (1 mln zł) oraz modernizację głównego budynku starostwa (nowe windy, toalety – 1,1 mln zł).
W 2012 r. nie będą próżnować również prywatni inwestorzy. Jak wyjaśnia Jacek PIlarczyk, dyrektor Galerii Sieradzkiej, na finiszu są prace przy rozbudowie tego centrum. W marcu do dyspozycji klientów oddanych zostanie kolejne 380 m kw. powierzchni handlowej, która w całości jest już wynajęta. Praktycznie zakończona jest też budowa nowej hali produkcyjnej „Medany” przy ul. Łokietka. Będzie to oddział miękkich kapsułek żelatynowych.
Przy Galerii Sieradzkiej trwa także cały czas budowa przez firmę „Rem-A-Bud” bloku mieszkalnego, który docelowo ma mieć 82 mieszkania.
Inwestycyjnie bieżący rok zapowiada się atrakcyjnie. Nie brakuje dużych, wyczekiwanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Część z nich już się rozpoczęła, inne są dopiero w planach. By nie było tak cukierkowo, to niestety w tym roku nie doczekamy się też wielu ważnych inwestycji, jak chociażby sala sportowa przy SPI Nr 8 w Zapuście czy remonty wielu dróg na terenie miasta. Poza tym każdy może doszukać się czegoś, czego jemu akurat w mieście brakuje...

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Podaj swoje dane:
Komentarz: